Tukuma nodaļas Politiski represēto klubs “Atauga”
Ar Tukuma novada Domes atbalstu Tukuma nodaļas represēto kluba “Atauga” realizēta iniciatīva: “Atpūtas brīži politiski represētajām personām”.
2023.g. 15.septembrī, mēs,Tukuma nodaļas un Kandavas “Sibīrijas bērni” apmeklējām Kokneses novada Likteņdārzu, kas ir ievērojams tūrisma apskates objekts visā Latvijā. Tā ir vieta, kur satiekas pagātne, tagadne un nākotne, lai dotu mierinājumu pagātnei, spēku šodienai un piepildītu nākotni.
Likteņdārzā mēs bijām pirms trīs gadiem. Ieraugot pārmaiņas bija prieks, ka ekspluatācijā nodots Saieta nams. Par Saieta namu un Likteņdārzu pastāstīja darbiniece Benita. Apskatījām Saieta nama telpas, kur var rīkot sapulces, konferences, svinības, izstādes. Nama jumts ir staigājams laukums, kā arī mēs apstaigājām un apskatījām Likteņdārzu no jumta terases.
Pēc tam ar elektrobusu apbraukājām Likteņdārzu, apmeklējām draugu galeriju .Granīta bruģakmenī atradām arī savu cilvēku uzvārdus, kas iegravēti par Likteņdārza atbalstītāju līdzekļiem.
Apmeklējām Sibīrijas mātēm izveidoto ansambli ar klusuma brīdi un noliekot ziedus godinājām mātes par viņu pašaizliedzību audzinot tik grūtos apstākļos Sibīrijā bērnus. Par to liecina uz pieminekli iegravētie vārdi: ” Māt,tu man dāvāji dzīvību divreiz - kad piedzimu un kad nenomiru badā.”
“Sibīrijas bērni”
Arī mūsu vidū ir 1941.g.14.jūnijā izsūtītie Sibīrijas bērni – Dzintra Veispale un Inese Šteinberga. Inese ir piedzimusi tālajā zemē Sibīrijā. 1949.g.25. martā izsūtīto vidū ir vairāki Sibīrija bērni, kas izsūtīto mātēm piedzimuši Sibīrijā, izauguši, atgriezušies Latvijā.
Ināra Skrube tikusi izsūtīta uz Sibīriju 1949.g.25. martā 7 gadu vecumā uz Omskas apg. Tavričeskij rajonu kā bārene. Tika izsūtīta ar vecmāmiņu 61 gadu vecumā. Vecmāmiņai bija smagi jāstrādā, lai nopelnītu iztiku sev un mazam bērnam. Pirmais gads bija sevišķi grūts bargajā salā, krievu valodas nezināšana un slimība. Izsūtīšanas laikā vectētiņš nebija mājās, viņš tika izsūtīts pēc tam uz Komi ASSR. 1954.g. ar vecmāmiņu Lizeti Skrubi atgriezāmies Latvijā, pēc tam arī atgriezās vectētiņš Kārlis Skrubis un mūsu dzīve turpinājās dzimtenē.
Apskatījām arī ozoliņu aleju, kur katras pašvaldības represēto piemiņai iestādīti ozoliņi, kuri sāk sakuplot.
Pēc Likteņdārza apskates devāmies braucienā pa Daugavu ar kuģīti, ko vadīja kapteine Anita. Klausījāmies interesantu stāstījumu par Daugavu, Kokneses pilsdrupām, Pērsi, par Staburagu, kas ir appludināts. Par šo braucienu ar kuģīti visi bija sajūsmā.
Jutām, ka iepazīšanās ar Likteņdārzu, tā nākotnes plāniem tuvojas noslēgumam. Kokneses represēto nodaļas vadītāja Lība Zukule, kas mūs sagaidīja Likteņdārzā un bija kopā ar mums visu dienu, aicināja mūs doties uz Koknesi, kur apskatījām Kokneses nodaļas represētajiem restaurēto piemiņas vietu, kur nolikām ziedus un Lība pastāstīja par darbu, kas ir veikts to restaurējot.
Tad Kokneses TIC darbiniece pastāstīja, parādīja attēlus kāda izskatījās Kokneses pils un Staburags un Pērses ūdenskritums pirms appludināšanas.
Iegādājamies suvenīrus. Pēc tam mūs Lība aicināja uz kafejnīcu “Rūdolfi ” kur mēs iebaudījām garšīgas pusdienas, par ko jāpateicas kafejnīcas īpašniecei Anniņai.
Pie pusdienu galda ar dziesmām un mūziku mūs izklaidēja Inese. Kad bijām iebaudījuši pusdienas, arī mēs visi dziedājām līdzi Inesei. Mums ļoti patika Ineses skanīgā balss, mūsu jaunības gadu dziedātās dziesmas.
Pie pusdienu galda par Koknesi mums pastāstīja Kokneses apvienības vadītāja Agrita Vagoliņa, kas salīdzināja Koknesi, Tukumu un Kandavu.
Pēc šī pasākuma visi jutāmies atpūtušies, daudz ko redzējuši, lai atgrieztos mājās. Šādas tikšanās reizes ir ļoti vajadzīgas, mēs Tukuma nodaļas represētie pateicamies par laipno uzņemšanu Kokneses represēto nodaļas Lībai, Likteņdārza darbiniecei Benitai, kuģa kapteinei Anitai, Kokneses TIC, kafejnīcas “Rūdolfi ” īpašniecei Anniņai, par skaisto un jauko izklaidi Inesei, Kokneses apvienības vadītājai Agritai Vagoliņai.
Paldies Jums par to darbu, ko darāt. Lai Jums daudz veiksmes turpmākajā darbā, lai daudz apmeklētāju Likteņdārzā, TIC, kafejnīcā “ Rūdolfs”
Tukuma nodaļas represēto klubs “Atauga”
Ināra Skrube