Pāriet uz galveno saturu
  • LAT
  • ENG
Biedrība "Latvijas Politiski represēto apvienība" (LPRA)
  • Jaunumi
  • Par mums
    • Vadība
    • Struktūrvienības
    • Statūti, kas apstiprināti 2018.g.
    • LPRA vēsture
    • LPRA Karogs
    • Saites
  • Notikumi
  • Projekti
  • Viedokļi
  • Katalogs
    • 1. sadaļa
    • 2. sadaļa
    • 3. sadaļa
    • 4. sadaļa
    • 5. sadaļa
    • 6. sadaļa
    • 7. sadaļa
    • Jaunākie izdevumi
  • Grāmatas
    • Atmiņas
  • Galerija
  • Facebook

Latvijas Politiski represēto apvienības 30 gadu jubileja.

26. oktobris, 2019 pl. 21:23, Nav komentāru

2019. gada 19. oktobrī Ogres pilsētā tika atzīmēta Latvijas Politiski represēto apvienības 30 gadu jubileja, kurā piedalījās gandrīz 300 dalībnieki no 38 LPRA nodaļām Latvijā. Ar svinīgu gājienu un ziedu nolikšanu pie Piemiņas akmens represētajiem Ogrē aizsākās nozīmīgās gadskārtas atzīmēšana.

Politiski represētie dodas pie pieminekļa.
Piemiņas akmens atrodas Meža prospektā, netālu no stacijas. Tajā iekalti J.Raiņa vārdi: ’’Mēs neaizmirsīsim, neviena paša, ko savas varas laikā nokāvāt’’. Netālu no piemiņas akmens atrodas piemiņas plāksnes, kurās iekalti bijušā Ogres rajona 1941.un 1949. gada izsūtīto iedzīvotāju vārdi, kuriem nebija lemts atgriezties dzimtenē. Viens no pirmajiem šajā sarakstā ir Ogres pilsētas pirmais mērs Jūlijs Adams Marsons, kurš 1941.gadā mira izsūtījuma Usoļlagā. Kopumā plāksnēs ierakstīti 169 represēto vārdi.
LPRA priekšsēdētājs Ivars Kaļķis aicināja ar klusuma brīdi godināt tos, kuriem mūža mājas ir svešumā un arī tos, kuri atgriezās dzimtenē, bet vairs nav mūsu vidū.

No labās: Astrīds Freimanis, Egils Helmanis, Ivars Kaļķis, Edmunds Būmanis.
Jubilejas svinības turpinājās Ogres novada Kultūras centrā, kur klātesošos sveica Ivars Kaļķis: ‘’Pirms trīsdesmit gadiem, kad Latvijā valdīja padomju režīms, drosmīgākie un enerģiskākie politiski represētie, pārvarot nospiestību un apātiju, līdz ar visas tautas atmodu cēlās, lai sasauktos un apvienotos valsts mēroga organizācijā. Pirmais politiski represēto klubs nodibinājās Rīgā, 1988.gada novembra mēnesī un līdz gada beigām jau Jelgavā, Cēsīs, Ogrē un Jūrmalā. 1989.gada 14.oktobrī notika Latvijas Politiski represēto apvienības dibināšanas konference, kurā piedalījās vairāk par 400 delegātiem no 23 politiski represēto klubiem un vairāk par 80 viesiem. Šodien, 16 cilvēki no pirmās konferences atrodas starp mums zālē un pateicoties enerģiskiem, rīcībspējīgiem cilvēkiem: Augustam Meieram, Edmundam Būmanim, Dāvidam Krastiņam un citiem,  organizācija tika nodibināta.

Latvijas Politiski represēto apvienības priekšsēdētājs Ivars Kaļķis.

Ivars Kaļķis pateicas Ogres novada pašvaldībai un Ogres novada Kultūras centram par viesmīlību un iespēju bez atlīdzības izmantot telpas svinīgā pasākuma rīkošanai.’’

Ogres novada Domes priekšsēdētājs Egils Helmanis.
Ogres novada Domes priekšsēdētājs Egils Helmanis ir kopā ar represētajiem: ‘’Esmu dzimis ģimenē, kur no mātes puses tēvs tika leģionā, cīnoties par Bausku, bet mans tēvs un vectēvs izsūtīti uz Sibīriju. Tāds liktenis tajā laikā skāra ļoti daudzas ģimenes. Latvijas labāko daļu aizveda svešas varas. Uz mūsu vecāku pleciem varēja veidoties Latvija un jūsu vecāki bija bīstami tikai tāpēc, ka viņi bija saimnieki savā zemē, tieši šo saimnieka gēnu vēlējās iznīcināt mūsos. Daļēji, tas arī izdevās. Pēc jums rindā stājās leģionāri – viņi gāja, lai vairs nepiedzīvotu Baigo gadu, lai nepiedzīvotu izvešanu, lai jūs atgrieztos mājās. Tikai viņiem tas neizdevās. Viena traģēdija sekmēja citu traģēdiju. Tā ir mūsu kopējā vēsture.

Mēs visu laiku runājam par to kaimiņu, par to lāci, kas snauž – viņš nesnauž! Mēs redzam, kas notiek Ukrainā, šīs mūsdienu traģēdijas izpausmes Ukrainā. Ukraina aizsargā ne tikai savas robežas, bet arī mūsu. Ogre katru gadu pieņem bērnus, kuru vecāki krituši frontē – viņi stāsta mūsu bērniem, kas notiek tur. Ir jūsu liecības par to, kā var vienkārši izpostīt ģimeni, kā var nozagt bērnību un mums, kas dzīvojuši zem laimīgām debesīm, to grūti saprast.
Gribu pateikt jums lielu paldies par jūsu devumu, ka jūs runājat ar skolniekiem, ka jūs stāstiet, jo no jūsu stāsta tas izklausās pavisam savādāk”. 

 

LPRA pirmais priekšsēdētājs Edmunds Būmanis.dalījās atmiņās par apvienības pirmsākumiem.
''Te es stāvu, šī pasākuma galvenais ‘’vaininieks''.
Mēnesi pēc Tautas Frontes dibināšanas kongresa 1988. g. 7-8. oktobrī, kas bija starta šāviens dažādu organizāciju veidošanai. 8. Novembrī Rīgā Alunāna ielā 7, Izglītības darbinieku arodbiedrības namā pēc I.Noskova aicinājuma „Rīgas balss” aktu zālē sanāca uz Sibīriju izsūtītie Latvijas iedzīvotāji, karavīri, Gulaga nometnēs ieslodzītie. Visas nama telpas bija pārpildītas. Šajā pasākumā piedalījās daudzi katordznieki no visas Latvijas, kuri vēlāk kļuva par reģionālo represēto klubu veidotājiem. Es toreiz aicināju oficiāli pasludināt kluba dibināšanu un ievēlēt valdi, bet Igors Noskovs iebilda pret valdes vēlēšanām un aicināja nākt un aktīvi darboties, no tiem aktīvākajiem tad arī veidosies valde. Tajos apstākļos tas bija ļoti pareizs aicinājums. Un Rīgas politiski represēto klubs arī uzsāka aktīvu darbību.

Ierosinājām šo procesu paplašināt un veidot represēto kustību visā Latvijā. Jaunie reģionālie klubi mūsu ierosinājumu atbalstīja. Bija I.Noskovs iebildumi, ka pietiekot ar Rīgas klubu, bet vēlāk piekrita idejai un aktīvi iesaistījās Vislatvijas represēto organizācijas veidošanā. Jūlijā Ogrē pulcējās visu tolaik nodibināto klubu pārstāvji un apsprieda konferencē pieņemamos dokumentus. Šeit, 14.oktobrī, lielajā zālē sanāca vairāk kā 400 dalībnieku . Man negaidot tiku ievēlēts par Latvijas politiski represēto apvienības priekšsēdētāju. Es stāvēju uz skatuves kā apliets ar ūdeni, ne naudas, ne telpu, ne īstas organizācijas struktūras, tikai nosaukums. Naudas vākšanu noorganizēja Rīgas klubs ar I.Noskovu un Intu Prauliņu vadībā, pie telpām Šķūņu ielā tikām pēc divarpus gadiem. Šeit man personīgi par atbalstu jāpateicas Sandrai Kalnietei un Eduardam Berklāvam. Tā kā konferenču pamat dokumentos bija ierakstīta prasība pēc Nīrnbergas II, tam arī veltījam galvenās pūles. Savācām ieinteresēto sabiedrisko organizāciju pārstāvjus, radošos darbiniekus un kopā panācām tikšanos ar A.Gorbunova k-gu, kas arī deva zaļo gaismu mūsu centieniem. Tika izveidota Totalitāro režīmu noziegumu izmeklēšanas komisija, kas izveidoja Totalitārisma seku dokumentēšanas centru. Tāpat LPSR AP veica attiecīgās izmaiņas Latvijas krimināllikumos. Tika izveidota speciālā prokuratūra genocīda noziegumu izmeklēšanā, bet nesagaidījām jau tādu notiesāšanu kā pēc kara. Toreiz bija noķerti galvenie vaininieki un arī ātri notiesāti. Bija pagājuši 50 okupācijas gadi, lielākā daļa vainīgo bija jau nomiruši, bet mēs gribējām visu un uzreiz. Tā nu gluži nesanāca. Notiesāja Noviku un vēl dažus noziedzniekus, kuri pēc tam vērsās Eiropas tiesā.

Toreiz Latvijas valsts pieņēma likumu  par represēto personu statusa piešķiršanu. Pēc trim gadiem atstāju priekšsēdētāja amatu Latvijas Politiski represēto apvienībā, nodrošinot organizāciju ar telpām, mēbelēm, garantētu valsts budžetu. Savukārt G.Resnā un P.Simsona kungi ļoti daudz izdarīju represēto personu īpašumtiesību jautājumos, nostiprināja politiski represēto personu sociālās garantijas, panāca mūsu organizācijas reitinga celšanos. Apvienības rīkotie, 25.marta un 14.jūnija pasākumi, tika iekļauta valsts protokolā. Tas padarīja mūsu organizāciju starptautiski atpazīstamu. Žēl, ka no Apvienības redzesloka pazuda sociālās atmiņas aspekts, lai gan daudzi klubi šo jautājumu neatstāja novārtā.
Mūsu apvienība ir viena no retajām organizācijām, kas 30 gadus sagaida nesašķēlusies, kā vienota organizācija, un novēlu saglabāt šo vienotību arī turpmāk.’’

Eiroparlamenta deputāte Sandra Kalniete:
‘’Sveicam Latvijas Politiski represēto apvienību 30.dzimšanas dienā!
Apvienība ir atmodas bērns, ko 1989 gadā 14.oktobrī dibināja apņēmīgi un drosmīgi cilvēki, lai apvienotu spēkus un atmaskotu padomju režīma pastrādātos noziegumus. 50 gadus, Sibīrijas moku ceļus izgājušiem, bija jāklusē par pārciesto. Vēl arvien daudzi nezināja , kur gājuši bojā nometnēs ieslodzītie tēvi, vīri un brāļi.
Izklausās drūmi, taču par spīti okupācijai, deportācijām, karam, bēgļu gaitām latvieši ir izturējuši un nav padevušies. Mēs esam atguvuši savu valsti un to atjaunojam. Un tas ir mūsu tautas varonības stāsts. Tas ir mūsu vecvecāku un vecāku varonības stāsts, ar ko lepoties paaudžu paaudzēs.”

Eiroparlamenta deputāte Sandra Kalniete un Likteņdārza direktors Jānis Karalis.

Īpaši tika godināti tie biedri, kuri pirms trīsdesmit gadiem piedalījās Latvijas Politiski represēto apvienības pirmajā konferencē, viņu vidū: Jāzeps Stivriņš un Amālija Keirāne no Daugavpils, Dzintra Bŗūvere no Ikšķiles, Silvija Dukāte no Ogres, Zigrīda Perevālova no Cēsīm, Aina Sakne no Carnikovas, Imants Grāvītis, Nellija Šāvēja  un Aldonis Serdāns no Valmieras, Valters Rudzītis, Edīte Ceplīte no Strenčiem, Anita Vilipsone un Edmunds Būmanis no Ogres, Nita Matvejeva no Latgales priekšpilsētas Rīgā, Alda Mastiņa no Aizkraukles, Valdis Kleins no Jelgavas.

LPRA pirmās konferences dalībnieki.

Savās atmiņās Aina Sakne (dzimusi 1935.gadā) rakstīja: ‘’Es biju lasījusi, ka vajag paņemt smilšu sauju no dzimtajām mājām, tad noteikti atgriezīsies, bet man tas neizdevās. Es kā noliecos ņemt to smilšu sauju, tā man pie deniņiem pieskārās šautenes stobrs. Protams, neizšāva, bet tāds aukstums.
(Sibīrijā pagāja astoņi gadi trīs mēneši un desmit dienas).
Klases biedri iznāca līdzi stepē mani pavadīt. Biju priecīga, ka dodos uz Dzimteni, bet šķirties no draugiem bija smagi. Sapratu, ka šķiramies uz mūžu. Šeit palika daļa no manas jaunības, paši labākie gadi – lai gan aizvadīti gaužām pieticīgi bez jaunībai raksturīgās bezbēdības, smagi strādājot un cītīgi mācoties.

Rīgā ierados 1957.gada 4.jūlijā. Vakarā sēdos mazbānītī un braucu uz Talsiem. Stacijā sagaidīt bija atnākusi mamma. Pa balto ceļu gājām uz 3 km attālajām tantes mājām. Smaržoja zeme, zāle, rudzi, krūmi ceļmalā. Tās bija manas bērnības smaržas manā Dzimtenē. Labi, ka tumsā neviens neredzēja, ka raudu, eju un raudu. Raudu no prieka, jo pēc daudziem, daudziem gadiem atkal esmu savā Dzimtenē.’’

Savās atmiņās Zigrīda Perevālova (Pommere), dzimusi 1928.gadā, rakstīja::
‘’Tagad man gribētos to visu iemūžināt, kamēr vēl esam dzīvi. Jācenšas, lai tas neatkārtotos, tad to latviešu tik daudz vairs nebūs.
Es domāju, kaut ko drusku esam nokavējuši Varbūt par daudz gribam piedot. 1959.gadā, kad braucu prom, krievi teica: Vai tu domā kaut kur labāk dzīvot kā te. Mēs tevi par deputātu ievēlēsim. Biogrāfijā raksti, ka esi mainījusi dzīves vietu pēc pašas vēlēšanās ... ka mēs badā nenomirām, ka mans tēvs ir nošauts. Es nesaku, ka krievu tauta ir slikta. Komunisti jau krievu tautu arī iznīcināja.
Lai kā ir bijis, es tomēr saku, mēs esam laimīgi, ka esam atgriezušies un varam dzīvot, Es domāju, ka tomēr būs labāk, ja ne mums, tad mūsu bērniem.’’

Līdz ar to svinīgā daļa tuvojas noslēgumam un uz skatuves uznāk Bolderājas Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi: brāļi Grīnbergi: Miķelis, Ansis un Kārlis, kuri 2018.gada jūlija mēnesī pārsteidza Amerikas klausītājus, iegūstot četras zelta medaļas, piedaloties pasaules jauno talantu konkursā.

Miķelis, Ansis un Kārlis Grīnbergi.
Šodien represētie sabraukuši no visiem Latvijas novadiem. Esam kā liela saime, kuru  kopā satur ne tikai, ne tik senā pagātnē, bet vēlme vēl satikt savus likteņa biedrus, senos draugus un skolas biedrus un kopā atpūsties. Kopības sajūta dara mūs stiprus, liek justies jauniem un vajadzīgiem un darāmā vēl daudz.

Tekstu sakārtoja: Laimdota Podze
Foto un foto galerija: Alvis Jansons 

Nav komentāru

Komentēt







Jaunākie ieraksti

  • Latvijas Politiski represēto apvienības rīkotais 1941.gada 14.jūnija deportāciju atceres pasākums
    14. jūn. 2025
  • 1941.g. 14.jūnija deportāciju atceres pasākumi Rīgā.
    13. jūn. 2025
  • Mātes diena Likteņdārzā
    10. maijs 2025
  • Kokneses Politiski represēto nodaļa
    9. maijs 2025
  • Mātes diena Likteņdārzā
    29. apr. 2025
  • Lielā talka Likteņdārzā
    21. apr. 2025
  • Kokneses Politiski represēto nodaļa
    28. marts 2025
arts Lārs © LPRA 1998 - 2021